Ahşap Kapı Tadilatı ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap 150° derecede yanmaya başlar. Yanarken enerji veren bir yapıdadır. Yangının şiddetle sürdüğü anlarda (400°-1000° derece) çam kökenli ahşap elemanlar üst yüzeyden içeriye doğru saatte 5 cm hızla yanarlar.
Ahşabın kesilerek standart boyutlara getirilmiş haline kereste denir.
Ahşap birinci dereceden ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaz fakat binanın kullanıldığı yerinde kullanım amacı dışında ısı yalıtımına katkıda bulunur. Bu ısı yalıtımına katkıda bulunması boşluklu hücrelere sahip olmasından dolayıdır

Ahşap mobilyalar her zaman bakım isterler. Bakımları da doğru ve düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü ahşap eşyalar genellikle zaman içerisinde aşınmaya, çizilmeye başlar bu da eşyalar üzerinde kötü bir görüntü oluşturur. Bu nedenle ahşap kapı tadilatı sonrasında, ahşap mobilyalara bakım yapılması da gereklidir. Bu bakımlar ahşabın ömrünü uzatarak daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Kapı Tamiri

Ahşap kapılar diğer çelik kapılara göre daha zorlu bir iştir. Ahşap kapı tamirinde oldukça dikkatli davranmak ve kapıya herhangi bir zarar vermemek gereklidir. Kilit kısmı bozulan kapılarda, kilit tadilatı yapılacaksa kilit alanı zarar verilmeden dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Çünkü kilit alanı değişiminde çıkarım aşamasında kapıya büyük zararlar verilebilir. Bu noktada kapı yapımında kullanılan ahşabında hangi malzemeden yapıldığı oldukça önemlidir.
Ahşap malzemesine göre tadilat işlemi sırasında ona uygun alet kullanılır. Kullanılan aletlerin ahşaba zarar vermemesi, çizmemesi ya da herhangi bir bölgesini kırmaması adına ahşap malzemesine uygun alet kullanılır. Ahşap kapı tadilatı, tadilat firmaları tarafından bu işe uzmanlaşmış kişiler tarafından, dikkatlice yapılarak ahşap kapıya herhangi bir zarar verilmeden teslimi yapılır.

 

Ahşap Kapı Bakımı

Ahşap bakımı oldukça önemli bir durumdur. Çünkü bakımlar yapılmadığı takdirde, ahşap malzemede eskime ve istenmeyen durumlar meydana gelecektir. İlk olarak ahşap kapınızın bakımında su temasına dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle eviniz nemli bir bölgede yer alıyorsa ahşap bu neme maruz kalabilir. Bu nedenle ahşap kapınıza su geçirimsiz solüsyon uygulaması yaptırabilirsiniz.
Bakım konusunda diğer bir konu ise sıcak temasıdır. Mutfak kapılarınız, ya da fazlasıyla güneş alan bir odanızın kapısı uzun yıllar bu sıcak duruma maruz kalmasından dolayı aşınacaktır. Bunun için bu odalarda pencere genellikle açık kalmalı ve ısı dengesi sağlanmalıdır. Aynı şekilde ahşap kapı bakımı için kapınızın arkasında herhangi bir eşya bulunmamalıdır. Çünkü kapı açılıp kapandığında bu sert cisimlere çarpmasıyla üzerinde çizik ve darbelerden dolayı ezikler oluşabilir.

 

Ahşap temizliği konusunda ise kullanacağınız temizlik malzemesinin içerisinde kimyasal ögeler barınmamalıdır. Herhangi bir temizlik malzemesi kullanmaksızın az sabun içeren hafif nemli bir bez yardımıyla da temizliği sağlayabilirsiniz. Ancak ekstra özel bir temizlik istiyorsanız, ahşap malzemeler için satılan özel ahşap bakım solüsyonları bulunmaktadır. Bu solüsyonlar yardımıyla temizliğini sağlayabilirsiniz.

Ahşap temizlik ve bakım isteyen bir üründür. Daha parlak bir görünüm istediğiniz ahşap kapınızda, vernik ya da cila uygulaması yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda periyodik olarak 6 ay da bir bakımını sağlamalısınız. Altı ayda bir gerçekleşen bu bakımda doğal yağ ve wax kullanımı sağlamanız gerekiyor. Bu bakımları ve korumaları sağladığınızda tadilat yaptırdığınız ahşap kapınızda herhangi bir sorun olmaksızın rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu işlemler sonrası kapınız yeniden yapılmış gibi kullanımda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp